Babské rady pro zdravou yoni

Řeč yoni

Naše yoni k nám často promlouvá a my jí nejsme vždy schopny porozumět.

Někdy její projev dokonce zcela ignorujeme. Její křik považujeme jako nechtěný jev a snažíme se ho za každou cenu zbavit. A ejhle, ona se pak na nás naštve a normálně si dovolí třeba…onemocnět, nespolupracovat.

Tvá yoni k tobě promlouvá skrze svou vůni, chuť (zeptej se partnera), vzhled, pocity při milování, menstruací, výtoky.

Výtoky… zcela normální a přirozený jev, kterého se není potřeba bát. Tedy, pokud se jedná o výtok v čiré nebo bílé v barvě bez nějakého extrémního zápachu. To je známka toho, že v tvém zábavním parku mezi nohama, funguje vše naprosto tak, jak má.

Možná jsi už pro řešení svých yoni problémů vyzkoušela všechna možná antibiotika a léčiva klasické medicíny. Proto se bavme obecně o možnostech, které jsou jednoduché, přírodní a mohou pomoci možná právě tobě.

Cílem je, aby prostředí naší yoni mělo odpovídající hladinu pH, tedy aby byla zachována harmonie mezi kyselostí a zásadovostí vaginálního prostředí. Jelikož v překyseleném prostředí se moc dobře daří kvasinkám.

A to nechceš. Že ne?

Díky zahraničním zdrojům, mým znalostem a vašim radám jsem zde sepsala několik možností, jak o svou yoni pečovat v přírodním duchu.


Česnek

Začneme hned zhurta, jakýpak copak.

Ano, je to přesně tak, jak čteš – česnek působí protizánětlivě a může ti pomoci od nežádoucích infekcí a bakterií ve vaginálním prostředí. Jedná se o řešení jednoduché, přírodní a velmi efektivní.

Jednoduše stroužek česneku oloupej a zaveď do své yoni jako tampon. Nechej působit přes noc a ráno jej hlavně nezapomeň vyjmout. Pokud se bojíš, že se v tobě česnek navěky ztratí, tak skrz něj předem provlíkni nit, ať to jde ráno raz dva, žádné stresy.

Osobně vyzkoušeno nemám, ale mezi radami od vás, a také v zahraničních zdrojích, se tato rada vyskytuje natolik podezřele často, že by byla škoda ji nezkusit. Viď?

vhodné pro: gynekologické záněty, kvasinkové infekce, svědění či bolesti yoni, nezdravý zápach z yoni

Bílý jogurt

Tahle speciálka je ideální pro vyrovnání pH prostředí v yoni.

Díky obsahu živých kultur a laktobacilů v jogurtu se bude dařit i tvé yoni, jelikož laktobacily uvolňují látku, která umí skvěle zatočit s kvasinkami.

Vyhni se jogurtům se sladidly a rozhodně vsaď na kvalitu. Namoč tampon do bílého jogurtu a poté zaveď do yoni. Tampon v tomto případě funguje pouze jako aplikátor, takže jej ihned zase vyjmi ven. Nešetři s jogurtem a natři si s ním i vnější místa yoni.

vhodné pro: kvasinkové infekce

Jablečný ocet

Pokud ti předcházející dvě metody nesedí, tak zkus vsadit na lázeň s jablečným octem.

Jablečný ocet je víceúčelný přírodní pomocník. Možná už jej používáš pro čištění svého Yoni egg, nebo na oplachování vlasů. Avšak kouzla umí provádět i s naším intimním prostředím.

Udělej si relax, zapal svíčky, pusť hudbu, napusť vanu a přidej do ní jeden šálek jablečného octa. V této lázni si však odpusť další koupelové prostředky, jako je pěna do koupele, a také chvíli vyčkej, než se začneš mydlit. Prostě si tam jen tak polež alespoň 15 minut a nech ocet, ať se postará o vybalancování pH v tvé yoni.

Tuhle metodu můžeš aplikovat klidně i jako prevenci.

Pokud trpíš na akutní vaginální zánět, pak můžeš aplikovat ocet pomocí tamponu, jako u metody s bílým jogurtem. V tomto případě to sebou nese ještě další efekt, a to zúžení yoni. Zrovna tak pití špetky jablečného octa smíchaného s vodou (pozor, vždy ředit!) po ránu pomůže našemu tělu udržovat jeho prostředí zásadité.

vhodné pro: prevence vaginálních infekcí, již probíhající infekce, svědivost.

Vaginální napářka alias Yoni steaming

Že ještě neznáš vaginální napářku? Ve světě je to už celkem hit.

Jednoduše si koupíš směs bylin, ideálně namíchanou právě pro účely intimní napářky, a tu pak zaliješ vroucí vodou. Stejně, jako když ti kape z nosu a napařuješ se nad hrncem s mentolovou solí, tak i nad touto napářkou se napařuješ, jen ji teda nevdechuješ nosem, ale nastavíš nad ni svou yoni v plné kráse. Necháš tak, aby absorbovala bylinné výpary alespoň 30 minut a léčila se.

Ideální je prý napařovat yoni jednou za čtvrt roku, ale taky klidně jedenkrát do měsíce, když se ti to zalíbí.

Vzhledem k tomu, že může být celkem nebezpečné jen tak dřepět nad vřelou vodou, tak pro tyto účely lze pořídit i speciální dřevěná stolička.

Tento druh napařování může být nápomocen při uvolnění svalů yoni, což by mohly ocenit zejména ženy s vaginismem. Avšak nedoporučuje se ženám s nitroděložním tělískem, jelikož může dojít k takové relaxaci a uvolnění děložního čípku, že by se tělísko mohlo hnout.

Zrovna tak se této metodě vyhni, máš-li zrovna kvasinkovou infekci, jelikož kvasinkám se v teple a vlhku daří velmi dobře, tak jim přece nebudeme ještě podstrojovat, viď?

vhodné pro: přirozená péče o yoni, vaginismus

Ceres – bylinná pomoc

Tak tohle je jedna z největších novinek i pro mě samotnou.

Jedná se o přípravek v podobě tyčinky, jenž má tisíciletou tradici v Asii. Nyní se dostal i k nám.

Jeho používáním se udržuje zdravá mikroflóra yoni a teď pozor, milé dámy, tahle věcička vám yoni dokáže zúžit. Výsledky jsou prý velmi ohromující.

Ceres se nejprve opláchne vodou a poté zavede do yoni. Nechá se zde působit 30 – 90 vteřin, avšak je vhodné každých 5 vteřin s tyčinkou pootočit. Vaginální stěny budou tak obaleny jemným povlakem, který pak yoni do 48 hodin vypudí samovolně ven.

Údajně jediným distributorem pro ČR je firma Vitalvibe.

vhodné pro: zdravá yoni – prevence, zúžení yoni, zvýšení citlivosti yoni

Vaginální perly

Do třetice všeho dobrého, aneb v hlavní roli opět bylinky.

Bylinné vaginální tělísko, ve světě známé jako vaginální perly, je přírodním zdravotnickým prostředkem, který pomáhá proti infekcím, zápachům a bolestem v yoni. Dokonce jsou perly nápomocné i při léčení zánětu močových cest. Stačí si perlu zavést do yoni na 72 hodin a pak vyjmout.

vhodné pro: regenerace sliznice yoni, záněty, infekce, zapáchající výtoky, bolesti při sexu či močení

Tea tree

Jistě víte, že si s tea tree olejíčkem můžete čistit kalíšky, menstruační houby nebo yoni vajíčka. Má protiplísňovou moc a nebojí se ji použít. Může tak skvěle pomáhat při kvasinkové infekci.

Kápni 3-5 kapek olejíčku do půlku šálku s vodou, nechej tampon absorbovat tuto tekutinu a zaveď do yoni. Za 2-3 hodiny tampon vyjmi. Opakuj tento postup 2x denně, dokud ti infekce nedá pokoj.

Pokud ti varianta s tamponem není milá, pak si nakapej pár kapiček (cca 3) na vložku. Taky můžeš vyzkoušet sedací koupel s pár kapkami olejíčku a mořskou solí.

vhodné pro: záněty, infekce

Stravování a zdravá játra

To, jaká naše ženská tekutina je, se odvíjí od více proměnných. Avšak jídlo zde hraje velkou roli.

Pokud jíš příliš mnoho kyselotvorných jídel, nebo pití, pak se to nehezky projeví i v řeči yoni.

Překyselené prostředí je skvělým místem pro tvorbu kvasinkových infekcí a dalších neduhů, které jsou noční můrou každé ženy. A co třeba tak patří mezi překyselovací potravu? Zejména produkty živočišného původu, tedy maso a mléčné výrobky. Zrovna tak i alkohol a káva a pozor – cukr!

Obzvláště, pokud už u tebe probíhá kvasinková infekce, tak se po dobu léčby obloukem vyhýbej rafinovaným cukrům.

Drž v paměti pravidlo: zdravá játra = zdravá yoni.

Takže si dopřej alespoň 2x do roka nějakou detoxikační kůru pro játra. Vhodným pomocníkem je ostropestřec a nebo přímo bylinný přípravek – Ostropestřecová směs Dědka Kořenáře. Vyzkoušeno, osvědčeno.

Oblečení

Dámy, co si budem, teplá sezóna je před námi, tak dovolme naší yoni konečně trochu dýchat!

Vyvarujte se kalhotkám z umělých, neprodyšných materiálů.

Držte se pravidla – buďto 100% bavlna, nebo radši naostro! Jen pak dávejte bacha, ať někde nevytrousíte Yoni egg. Kromě bavlny jsou vhodné i jiné přírodní materiály, jako třeba bambusová látka.

Tak materiál by byl jasný, ale mějte na paměti, že nám prádlo musí být příjemné po všech stránkách, tedy i svým tvarem a střihem. Pokud zkrátka nemáš ráda tanga, tak je nenos! Ať už se tvůj přítel staví třeba na hlavu, jde o tvé zdraví.

Ujisti se, že tvá yoni má naprosté pohodlíčko za všech okolností.

V neposlední řadě dbej na vhodný výběr pracího prášku. I mně samotné se nejednou stalo, že mi po určitých prášcích naskočí svědivá červená vyrážka. No prostě vopruz! Navíc, yoni je v bezprostředním přímém kontaktu s látkou kalhotek, takže nevhodně zvolený prací prostředek nám může natropit pěknou paseku. Auvajsky.

Ty & hygiena

Snad každá žena má sprchový kout vyzbrojen mýdlem pro intimní hygienu. Pokud tomu tak u tebe není, na našem e-shopu nalezneš ručně vyráběné přírodní mýdlo.

Na tomto odkazu najdeš zdroj intimních mýdel na čistě přírodní bázi. Rozhodně nedoporučuji nahrazovat intimní mýdla mýdlem klasickým, jelikož nesvědčí křehkému prostředí yoni a má tendenci ji vysušovat a dráždit. Pokud se ti nechce zainvestovat do intimního mýdla, pak svou yoni umývej jen čistou vodou.

Dávej si pozor i na to, co používáš během menstruace. Zkus z klasických vložek a tamponů přesedlat na více eko varianty, které nejen, že tolik nezatěžují životní prostředí, ale také se uleví tvé yoni. Já zvolila možnost menstruační mořské houby, ale jistě je super vsadit i na kalíšek.

Tvůj partner & hygiena

K tomuhle asi netřeba víc dodávat, hm?

Hlídej si svého přítula – tedy nejen, zda neprohání jiné sukně, než tu tvou, a pak taky, jak se stará o své nádobíčko.

Postoj k sexu a tvé yoni

Sice je to skoro poslední bod, ale možná ten naprosto nejdůležitější.

Pokud trpíš na opakované záněty močových či vaginálních cest, pak ti tím chce tvá yoni něco jistě říct.

Zastav se. Naslouchej svému tělu. Naslouchej jí. Zkus se o ní vyjadřovat vždy hezky, hladit ji, chválit ji.

Věděla jsi, že každá naše buňka má své vědomí?

Pak věř, že tě tvá yoni uslyší a začne spolupracovat. Více o práci s léčením yoni se dočteš v mém článku zde.


Další rady tipy – od Vás

 • Sedací koupel s šalvějovým olejem nebo odvarem, nebo s rakytníkovým olejíčkem, heřmánkem, řepíkem a maliníkem. Nebo klidně rovnou se vším, tomu říkám yoni kombo.
 • Chlorella – 5 tabletek chlorelly v yoni dokáže pomoci při kvasinkách
 • Výplach pomocí čaje Bancha s pár lžícemi umeocta – na mykózy
 • Vyhýbat se vlhčeným brouskům na intimní hygienu
 • Pití čajů – Lapacho, kontryhel, kopřiva a řebříček
 • Výplach převařenou vodou s jedlou sodou
 • Mast z měsíčku – na vnější použití
 • Probiotika – jak ústně, tak do yoni
 • Česneková a grepová tinktura
 • Omezit stres a více relaxovat
 • Mykotin – bylinkový čaj
 • Sprej s aloe vera
 • Bylinné vložky

 

…jo a často jste psaly, že jste gynekologickými problémy trpěly zejména během používání HA, a po vysazení jste měly klid. Což z vlastní zkušenosti nevím, jelikož jsem ničím takovým netrpěla. (ťuk ťuk) Ale za zvážení to stojí.


Tak to by bylo všechno, krásky.

Snad jste se tu dozvěděly něco nového a užitečného. Ještě bych ráda dodala, že pokud se jedná o zdraví, tak se nebojte znásilnit peněženku a zainvestovat do kvalitních materiálů – jablečný ocet, tea tree olejíček, přírodní bílý jogurt, kvalitní prádýlko… Jasan?

Tolik žen kráčí světem a tolik z nich má svůj příběh, svůj problém.

O těch intimních se někdy dost těžko mluví s ostatními, ale věřte, že tomu tak nemusí být. U mě je vždy prostor řešit vše otevřeně a bez ostychu. Nikdy nejsi se svým problémem sama, věř, že je na tom dost podobně spousta dalších žen. Jen se to bojí říct.


 

Neboj se, uzdrav se.

S láskou,
MichaElla ♡

 

Michaela Aira

Michaela Aira

Průvodkyně žen na cestě za jejich intimním sebepoznáním. Poznat Michaelu blíže můžeš zde.