Menstruace

Bolestivá menstruace

Dotazy na bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci jsou neverending story a jistě s tím má alespoň nepatrnou zkušenost v životě každá žena. Není divu, že tohle téma rozpoutalo divokou debatu a já jsem za to ráda, jelikož se tak daly moudré ženské hlavy dohromady a vznikla docela slušná zásobárna zkušeností, rad a tipů, jak s tímto nešvarem zatočit.

Zde je však startovní dotaz, který to celé nakopnul:

Mám problém s dysmenorrheaou, bolestivou menstruací. A to do takové míry, že mám průjem, zvracím, ztrácím vědomí, křeče, že se nemohu pohnout. Nemohu se ani napít čisté vody, jinak hned zvracím. Zkrátka den jsem naprosto mimo provoz.

Doktorka mi na to předepsala velmi silné kapky proti bolesti. Nestíhám si je vzít, jde to hned ven. Jakmile zaznamenám, že je to tady, tak si nestíhám vzít žádný prášek, nic, je to ráz na ráz. Zkoušela jsem snad už všechno možné od akupunktury, po bylinky a léčitele.

Jediné, co mi to zmírnilo, byla hormonální antikoncepce. Zajímalo by mě, jestli to má někdo stejně. a podařilo se jí to vyřešit nějak jinak než hormony. Děkuji moc.”

A níže už vaše zkušenosti a rady:

Hezké počtení. 🙂


Já k tomuhle tématu mám dost blízko, protože v 15 jsem podstoupila operaci na podezření na apendix – no nakonec se z toho vyklubal přetočený vejcovod a cysta, která už hnisala. Jelikož mi kousek museli vzít, byl to pro ten orgán dost velký zásah – naštěstí vejcovod funguje jak mám a já jednou můžu mít i děti.

Bolesti jsem měla cca 2 roky po operaci úplně nesnesitelné – všelijaké kapky, léky, mastičky na břicho, nic nezabíralo. Až jednou jsem se od kamarádky babička dozvěděla, že pomáhá sůl. A je to jednoduchý – cca kilo soli si ohřeji v kastrůlku (dá se použít opakovaně), pak jí dám do vaku na polštář, počkám až mi to teplo je příjemné a položím si ho na podbřišek. Dá se s tím krásně relaxovat a uvolnit bolest a nádherně se s tím usíná.


Já po vysazení HA měla podobný problém. 3 roky naprosto nepravidelná menstruace, zvracení, průjem, křeče, přes který se nedalo hýbat. Prášky jsem do sebe nechtěla cpát ani na ustálení hormonů, ani proti bolesti. Měla jsem i ekzémy, astma, alergie akné apod, každý doktor mi chtěl hned psát jiný prášky.

Tak jsem to začala řešit stravou. Bez cukru a lepku, co nejpřirozenější strava. A začala jsem pít macu (dohromady žlutou, červenou a černou), která má být super pomocník právě na ustálení hormonů. No nevím, co z toho mi pomohlo nejvíc, ale že má přijít menstruace poznám akorát lehkým pnutím v podbřišku. Vše ostatní se taky stále zlepšuje. Takže za mě, zkusit macu a řešit stravu.


Také jsem trpěla na bolestivou menstruaci jako se asi trápí paní/slečna. A zároveň jsem nemusela ten určitý diskomfort, takže plánování skoro všech aktivit se tomu podřizovalo. Každý měsíc to byl boj. Pak jsem si začala všímat určitých informací, co ke mě přišly. Někdo mi je řekl, přečetla jsem si článek, knihu, poslechla podcast. Uvědomila jsem si, jak v sobě obecně potlačuji ženu.

Začala jsem žít svůj život, i když co žít, ale užívat. Boj byl nahrazen přijetím. Hodně věcí jsem přijala, určitě mě toho ještě hodně čeká, ale teď nemám v břiše ani kapku napětí. A co mi přijde úplně skvělé, tak se moje tělo sladilo s Měsícem. S novoluním začínám i můj cyklus. Je to krásně symbolické.

Občas si říkám, jaká je škoda, že jsem k tomu nedošla dřív. Pak si ale vzpomenu, jak to na mě začalo z ničeho nic jít ze všech stran ty informace. Protože v ten okamžik jsem teprve byla připravená a všimla si a dokázala s tím pracovat. Do té doby by to prošlo kolem a já si nevšímala.


U mě je to dané tím, jak se sama k sobě chovám celý měsíc. Menstruaci mám tak 4-5 dní. A když si měsíc vydělím počtem, je přesně vidět kdy jsem na sebe byla hodná a kdy sama sobě házela klacky pod nohy.

Pomáhá mi to uvědomit si, že musím samu sebe stavět na první místo. Je to hrozně důležitý. Těžký, ale důležitý. Pokud jsem nějaký dny byla na sebe fakt zlá a nedělala nic pro sebe, umírám v bolestech a rodiče mi chtějí volat záchranku jak hrozně brečím.

Pak se to zase uklidní, ale až když jsem další dny sama k sobě přívětivější. Takže se chci podělit o svůj pohled, který mi pomalu, ale jistě mění můj pohled na tu neskutečnou bolest.


Já mám nepravidelnou a bolestivou menstruaci úplně od první menstruace. Gynekolog mi na to kdysi maximálně doporučil si brát antikoncepci ( což je taková ta klasická záplata nějakého problému, který ho rozhodně nevyřeší – což je big NO).

Řešila jsem to dále přes léčitelku – se kterou mám už mnohaletou skvělou zkušenost, ale i tak tomu nemohla přijít na kloub – občas se mi to povedlo velmi krátkodobě srovnat, ale vždy se to vrátí k nepravidelnosti. Začala jsem to řešit tedy hlouběji a zjistila jsem, že původ toho je v mých minulých životech – různé traumata mé duše, která si to přitahuje do současnosti.

Začala jsem to řešit s jednou paní asi 3 měsíce zpět, přišly jsem na hodně problémů pramenících právě z minulých životů (odmítání ženskosti, zatajované těhotenství, atd…) a tento měsíc jsem snad poprvé dostala menstruaci jen s dvoudenním zpožděním (pro mě takový malý zázrak). Samozřejmně úspěšnost tohohle půjde říct až s delším odstupem, ale určitě bych doporučila se zaměřit i tímto směrem.


Osobní zkušenost mám takovou, že většinou je to tím, že odmítám své ženství nebo odmítám menstruaci. S tím jaká je dnes doba, kdy se ženy snaží vyrovnat mužům, posouváme naše ženské záležitosti do kouta, jakoby neexistovaly. Proto pak na sebe menstruace tolik upozorňuje. Jakoby říkala: Nechceš mě? Fajn, já ti ukážu, co umím. Děláme si z ní nepřítele.

V období menstruace máme tendenci být více doma, v klidu a ponořené sami do sebe. Dneska kdy se všichni extrémně soustředí na výkon za jakoukoliv cenu, tak to někdy nám ženám připadá jako projev slabosti. Málokterá žena dokáže vnímat menstruaci jako něco přirozeného a pozitivního. Většinou vidíme jen to špatné.

Menstruace nám taky ukazuje, jak jsem se sami k sobě za poslední měsíc chovaly. Pokud jsem se k sobě chovaly láskyplně, pak i menstruace má klidnější průběh. Pokud se však trápíme a týráme, pak i menstruace není žádná procházka. Takže pokud se i přes menstruaci přepínáme, tak ona nám to zase vrátí.

Určitě je dobré se na sebe naladit a umět si říct: Mám se ráda? Přijímám sama sebe jako ženu? Přijímám pozitivně a s láskou menstruaci? Naslouchám svému tělu v období menstruace nebo ho přepínám? Když jsem si já sama v sobě tyhle věci urovnala, pak se vše srovnalo postupně samo. Pořád mě fascinuje, jak je tělo a mysl dokonale propojené. Přeji všem ženám, aby si našly to své a posunulo je to dál.


Měla jsem podobný problém – pomohla mi kraniosakrální osteopatie. Doporučuji si zadat do Googlu jméno Radek Neškrabal a koukněte na rozhovor s ním a panem Duškem. Poté už stačí vyhledat svého terapeuta a je to. Vstříc bezbolestně a krásné menstruaci.


Já sama jsem měla bolesti, že jsem nemohla chvíli sedět natož tak stát. Potom jsem se víc začala zajímat o ženství a zjistila jsem, že menstruace a výtoky (u zdravé yoni) jsou to nejcennější u ženy. Menstruační krev je naprosto posvátná a rozhodně nepatří do koše nebo záchodu. Panovníci kdysi pili ženské šťávy i krev, protože je v nich uložená nejhlubší moudrost a pili je i pro dlouhověkost.

Pro přijetí ženství a zbavení se bolestí mi pomohlo koupit si látkové vložky a po každé výměně si je namáčet do kyblíčku s vodou, kde se vymačkám krev z vložky. Po dokončení menstruace krev daruji naší nejmilovanější Zemi (vyliju u stromu nebo do řeky) s poděkováním za všechno, co se skrze mě vyčistilo a co má přijít. Prastaré kmeny Indiánů, které nejsou dotčené naší civilizací a mají naprosté napojení na Zemi i Vesmír věcí o posvátnosti ženských šťáv, proto si každý měsíc od své úplně první menstruace sbírají do bavlny první kapičku krve při každém novém cyklu, kterou stále nosí u sebe (ne nesmrdí to).

Pokud si něco v životě velmi přejí, nebo žádají o dítě, tak jdou do přírody požádat Zemi, aby se jim to splnilo a jako dar jí dají právě bavlnku s krví. Sama jsem takto několik rituálů dělala a opravdu to jak je. My, které nemáme svou první menstruační krev můžeme udělat to, že si koupíme červený kámen (nejlépe jaspis nebo granát), při další menstruaci do něj nahrajeme naše vzpomínky na naše první měsíčky a potřeme krví. Tento kamínek nosíme v našem menstruačním pytlíčku každý den při sobě.

Pokud je nám hodně zle nebo děláme nějaký rituály, použijeme tento pytlíček na dodání síly. Menstruace je živel ohně, proto bychom se během svých dnů neměly sprchovat. Voda hasí oheň a ten to nemá rád. To taky může být jeden z důvodů, proč ženy mají bolesti. Takže se stačí otřít mokrým ručníkem nebo žínkou.

A ještě něco, do yoni nepatří nic kromě penisu a kamenů (yoni egg). Krev z nás vytéká a má to svůj důvod. Takže ženě velice škodí ucpávat svou yoni tamponem nebo kalíškem. Je to jako ucpávat si ženství. Vím, že vložky nevyhovují každému a sama jsem používala dlouhou dobu tampony. A hlavně, když začnete poslouchat své tělo, samo vám řekne, co je pro něj dobré a co ne. Začnete si víc vážit sama sebe a budete hodně přemýšlet nad tím, co do sebe dáte.

Menstruace je oslava ženství a žena si má své dny užívat. Má být milována ostatními a trávit čas sama v sobě. Nakonec se podělím o nádherný rituál, který má za mě největší sílu a hloubku. Při menstruaci si posvátně pomazat tvář krví a odpouštět si. Mohou přijít slzy nebo smích. Všechno je v pořádku. Milujte se takové jaké jste, protože bez vás by svět nebyl úplný. Milujte svou menstruaci.


Měla jsem to hodně podobné, křeče, zvracení, průjem, když jsem si dala prášek, tak jsem ho hned vyzvracela, když čípek, tak jsem musela hned na záchod. Neudržela jsem s sobě nic, ani vodu. Od doby co chodím na čínskou medicínu se to výrazně zlepšilo!!! Pořád mám hrozné bolesti a je mi na zvracení – ale už nezvracím a nemám průjem! Chce to ještě čas, jsem na začátku. Ale čínskou medicínu doporučuji na 1000%. Za půl roku jsem udělala velký pokrok.


Myslím, že v Duši K jednou jeden z hostů říkal, že ženy s bolestivou menstruací se nevyrovnali se svým ženstvím. Což by možná i sedělo. Sama to mívám opravdu velmi bolestivé a je pravda, že svého vztahu sama k sobě a svému ženství a sexualitě nejsem zrovna nadšená.


Bolestivou menstruaci jsem měla hned tu první, první den až dva mívám průjem, mívám krvácení prvních pár dní opravdu hodně silné, chutě na sladké mívám úplně neskutečné, občas mám citlivá prsa, občas mě bolí záda. O náladě a fungování v běžném životě ani nemluvím.

Trochu se to zlepšilo, když jsem se začala zajímat o esoteriku a osobní rozvoj. Zjistila jsem, že naprosto nemám přijaté ženství a mám dost problém s muži. Když jsem zapracovala na sebelásce a přijetí zlepšilo se to, ale na pokaždé, bylo to jako na houpačce. Ještě teď se mi stane, že jeden měsíc je to bolesti a slabé a jiná si zase musím vzít volno v práci.

Dost mi pomáhá éterický olej geranium a Gynex od Energy a taky jsem vypozorovala, že když je v mém životě muž, tak mám menstruaci spíš bez problémů a hlavně na den pravidelnou.

Mě samotnou čeká ještě dlouhá cesta, věřím, že to chce hlavně to přijetí a lásku. Zrovna dnes jsem začala číst Rudý měsíc, který můžu po prvních pár stránkách doporučit.


Moje mamka měla taky velmi bolestivou menstruaci. Doktor ji jednou v žertu řekla, že jí pomůže snad je těhotenství. A tak jsem tady…


Než jsem měla pohlavní styk, byla moje menstruace vždy mírná, bezbolestná ale nepravidelná. Od té doby však mívám bolesti, občas i nechutně silné. Léky proti bolesti beru, jen výjimečně v akutních případech.

Přijde mi to zvláštní, řekla bych, že mám zdravý životní styl (jím relativně zdravě, piju hodně vody, sportuji každý den, nekouřím, abstinuji…)

Menstruaci mám pravidelnou, stále úžasného partnera. Nevím v čem je problém. Navíc bych řekla, že se často na svoji menstruaci těším, protože je jasným znakem, že nejsem těhotná.


Také mám bolestivou a nepravidelnou menstruaci. Vše začalo, když jsem vysadila antikoncepci a menstruaci jsem poté dostala až znovu po roce. Od té doby ležím v bolestech, nemůžu stát, sedět na záchodě, brečím a také mám průjem.

Rozhodla jsem se, že tento rok tomu budu věnovat víc pozornosti. Takže mám vlastně jenom pár tipů, některé jsem ale ještě nevyzkoušela. Momentálně jsem byla na dvoudenním semináři hormonální jógy a pánevního dna. Dále chci vyzkoušet bylinné napařování. A také jsem slyšela o kapkách Gynex.


Mě dost pomohl kontryhelový nebo řebříčkový čaj a zahřívat podbřišek, dát si ten první den menstruace úplná klid a prostě jen tak ležet a nic nedělat. Nebrat to jako něco, co prostě musíš každý měsíc přetrpět, být za to spíš vděčná.


Menstruaci jsem nikdy přirozeně neměla a moje gynekoložka mi několik let nutila hormony, kterými se měl problém s mojí diagnózou amenorea vyřešit. Když mi bylo 24 let, tak jsem se rozhodla s hormony seknout a hledat cestu jinde.

Zkoušela jsem bylinky, akupunkturu, hormonální jógu apod. Nic nefungovalo, až jsem jednou navštívila rodinné konstelace a tam jsem poprvé pochopila, že hlavní problém je v tom, že jsem zůstala tak trochu zaseknutá ve svém dětství a odmítala jsem přijmout svoji dospělost.

Postupně jsem toho (nejen) díky konstelacím odhalila spoustu a především jsem začala hledat vztah k sobě jako k ženě (který byl ovlivněný i mojí rodovou linií).

Menstruace se asi po 1,5 roce intenzivní práce na sobě rozproudila a já jsem mezi tím našla harmonii v mnoha oblastech svého života a především vztahu k sobě.

Amenorea byla takový můj učitel a dnes jsem za nic moc vděčná. Díky ní teď sama vedu konstelace a pracuji s lidmi a jsem moc vděčná, že můžu dělat něco, co má smysla.


Mívám dost bolestivou menstruaci. Bolest vystřeluje od podbřišku přes kyčle až po stehna. Dost mi ale pomáhá čaj z kontryhele, protažení těla po ránu a vložky místo tamponů.


Prožívání menstruace je hodně o tom, jak se ke svému tělu chováme po celý cyklus. Když je to s úctou a láskou, bez větších stresů, tak mám zkušenost, že jí mám téměř bezbolestnou. Když jsem naopak ve stresu, přepracovaná, dusím v sobě emoce nebo tvořivost, tak pak trpím. Každopádně je to i hodně o vyrovnané hladině hormonů, ale hormony právě rozhazuje stres, výživa, neláska atd.

Výborně pomáhá z vnějších věcí kotvičník a hluchavka. Taky je důležitá složka vnímání cykličnosti – zda prožíváme všechny její aspekty. A v neposlední řadě mě ještě napadá, že často bolí ženy, které nemohou otěhotnět, protože je to vlastně vnitřní bolest. S tím mám také zkušenosti a když mám chvíle, kdy to dokážu pustit, tak mě menstruace nebolí.


Menstruaci jsem mívala vždy plus mínus pravidelnou. Ovšem bolesti jsem měla velké, ale stačil Ibalgin, potom už jen algifen kapky.

A pak jsem začala chodit s nynějším přítelem. On mě miluje a bere úplně se vším, co moje tělo vytvoří. Nic se mu vyloženě nehnusí. A díky tomu jsem se i já začala brát jinak, včetně menstruace. Nahotu jsem taky dřív brávala jinak, než teď s ním. A mám menstruaci buď na úplněk nebo kolem něj. Skoro mě nic nebolí a kupodivu mám víc energie, než jindy.

Nemám PMS, což jsem mívala strašně a byla jsem protivná i sama k sobě. Menstruaci už neříkám krámy, ani to. A jsem velmi sexuálně náruživá a můj nynější přítel taky. Víc se objímáme, líbáme, dotýkáme, souložíme než kdykoliv předtím s jiným mužem.


Osobně jsem s menstruaci začala mít problém po vysazení HA (a to jsem ji brala půl roku), ani po roce se to nezlepšovalo, hrozné bolesti břicha i zad, bylo mi blbě vždy snad 14 dní a nevěděla jsem co s tím.

Nakonec jsem narazila na metodu Ludmily MOJŽÍŠKOVÉ, které se skrze rehabilitace sportovců podařilo zavést sledováním páteře a pánevního dna metodu pro řešení sterility mužů a žen, která byla uznána i jako 1. metoda v primárním řešení těchto problémů.

Metoda se však nezabývá jen sterilitou ale komplexně problémy pohlavního aparátu ať už jsou to bolesti při menstruaci, nepravidelnost nebo cokoliv jiného. Problémy řeší skrze cvičení převážně pro posílení pánevního dna a páteře ale i přes celkové srovnání pohybového aparátu. Osobně s tím mám perfektní zkušenost kdy už po první návštěvě bylo vše o 100% lepší.

Nyní mám bolest zhruba 1 den a není to nic hrozného. Zároveň mi pomohlo se víc zaměřit na to, co pro mě/nás vlastně cykličnost znamená a jak je důležité se starat o to aby bylo vše v pořádku a fungovalo tak jak má.

Další věc která mi pomohla je menstruační kalíšek. Nevím jestli je to tím, že se nemusím tolik obávat se svou silnější menstruací, že se stane nějaká nehoda, nebo čím to je.

Nicméně jsem teď více než spokojená a svůj cyklus jsem přijala jako nedílnou a převelice důležitou část svého já. Takže nejdůležitější je přijmout cyklus za normální a nenechat si od doktorů nakecat, že antikoncepce je jediné řešení těchto problémů.

Existují totiž i mnohé jiné metody, které opravdu léčí daný problém a jako bonus mohou pomoci propojit se se svým já.


Taky trpím bolestivou menstruací, někdy je to horší, někdy lepší. Mám i nepříjemné příznaky při ovulaci. Co je ale jasné je to, že jakákoliv nerovnováha v těle = nerovnováha v hlavě.

Tělo se nám vždycky snaží něco říct. Takže ať už je to přijímání své ženskosti, nebo problémy ve vztazích, v životě a hlavně celkově SEBELÁSKA. To už je dnes tak ohrané téma, ale stejně je třeba to neustále připomínat.

V momentě kdy ten měsíc jsem na sebe hodná, poslouchám své potřeby a pod, menstruace je hned lepší. A samozřejmě přijmout naše cykly a chovat se podle nich, dopřát si odpočinek a být na sebe hodná. Vše jde vždy z hlavy.


Já vždycky přišla o menstruaci po rozchodu na půl roku minimálně. Zažila jsem 2 rozchody a vždy to po nich tak bylo. Ani nevím co se stalo, že jsem ji po tom půl roce dostala pravidelně. Ale určitě to má vliv na sebe samou a o tom jak se cítíme. Je to zajímavé téma.


Taky jsem se s tímto problémem potýkala, zejména v době, kdy jsem po 9 letech přestala brát HA. První den menstruace byl vždy totální peklo (průjmy, zvracení, závratě…) Pomohlo mi cca týden před menstruací vyloučit alkohol, jíst zdravě, procházet se venku a jóga. Hlavně dokončit vše rozpracované.

První den si alespoň na ten jeden den dám úplný odpočinek, bylinky, nahřívací láhev, poslouchám relaxační muziku na zmírnění bolesti (dostupná na Youtube) a hlavně se uvolním a jdu s bolestí a ne proti ní. Taky mi pomohlo přejít z tamponů na kalíšek.

Když mi bylo nejvíc ouvej a cykly trvaly cca 60 dní, pomohla hormonální jóga a vaginální napářka. Každá jsem jedinečná a pomáhá nám něco jiného, ale myslím si, že klid a relaxace je univerzální pomocník.


Když jsem to přijala jako magickou věc s veškerými částmi od panny až po stařenu, tak se mi ulevilo. Moc. Respektuji i dny před, když jsem nafouklá a dekuji si, že vše jde…


Mě se vždycky menstruace nedostaví, když u mě dojde k nějaké náhlé změně (většinou stres, fyzická zátěž). Teď už se s tím nijak nestresuju. Beru to tak, že tělo odpočívá a nechce se vystavovat další zátěži, prostě samo ví, co je nejlepší.


Kdysi mě trápila bolestivá menstruace, což se ukázalo jako důsledek toho, že můj tatínek toužil po chlapečkovi a já podvědomě odmítala své ženství, ačkoliv mi to nikdy nedal nijak najevo. Jednou jsem v neskutečných křečích, kdy jsem brečela bolestí a nemohla se ani pohnout měla vyrazit na thajskou masáž, kam jsem ani nebyla schopna dojít.

Když tohle trochu odeznělo po pár hodinách, tak jsem tam šla. Sice s velkou obavou rozhodnutá, že když tak odejdu. Masáž byla velmi příjemná, byl to nakonec spirituální zážitek a světe div se, od té doby jsem takovou bolest neměla. Jako kdyby tou masáží v mém těle něco uvolnili a ta bolest natrvalo odešla.


S bolestivou menstruací mám zkušenost už 17 let a hned od té první. Začátky byly klasika – ibalgin, algifen, HA a antidepresiva. Řekla bych, že pro menstruace je enormně důležitý stav jater. Říká to i tradiční čínská medicína. Takže nejen nebrat léky a hormony, ale také nepít alkohol. Ale to nestačí, játra jsou orgán kreativity a potlačování emocí. Jejich emoce je vztek, proto je tolik žen vzteklých právě před krvácením.

Prošla jsem si opravdu vším – čínská medicína, České bylinky, akupunktura, konstelace, EFT, masáže, detoxikační medicína Joalis, knihy všeho druhu, různé omezení jídla. Ale Ženy je důležitá otázka, chcete se léčit nebo uzdravit? Protože to není o absolvovaných procedurách, ale o rozhodnutí. Vím, že to zní šíleně a v bolestech, které mě přikovaly na zem i na 25 hodin jsem si to nedovedla představit.

Nicméně je to celé o sebe lásce. Co to znamená a proč to není kec? Mě k tomu donutil až objednaný termín operace kvůli možné endometrióze. A tam jsem si řekla a dost. Tak já toho tolik zkusila, abych skončila na hormonech a v umělém přechodu? To tedy ne. Co ale zabírá je dělat cokoliv ale dlouhodobě.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, vysadit lepek, cukr a mléčné výrobky alespoň týden před krvácení. Ale nejradši navždy. Používat bavlněné vložky nebo alespoň chemicky nebalené a nechat krev volně proudit. Vést si deník o svých pocitech a změnách během měsíce. Pít dostatečně vody, dobře spát a jíst jídlo bohaté na vitamíny, popř. vitamíny dodávat.

Jinak organismus také někdy dovede léčebné zázraky. Nejvíc mi pomohlo udělat něco, co tělo překvapí a není na to připravené. V největších bolestech vstát a jít na procházku a nechat mozek říkat, že to není možné, že to je nebezpečné a ono to pak poleví. Vaše vnitřní žena totiž čeká, jestli se jí odevzdáte a budete ji za každé situace věřit, že vás v tom nenechá.

Ženství není nemoc a na to, že jsem žena neexistují pilulky, jen přijetí a Láska. Nebojte se s dělohou a ostatními orgány mluvit a ptát se jich, co potřebují. Ony budou vděčné. A čekají na to celý život, až je objevíte. Mimo jiné mi k tomu i dost pomohlo nádherné ametystové yoni egg.


No mě se osvědčila změna stravy. Od té doby co jsem plant based, tak se to dalo všechno dokupy. Samozřejmně nikdo nemůže čekat, že měsíc nebude jíst maso + mléko a hned bude všechno super. Je to dlouhý proces, ale když je čisté tělo tak i menstruace je spokojená.

Například já mám genetickou vadu a mně se s odumřelými kousky dělohy odtrhávají i živé. A pomohlo to. Změna stravy, životní styl a půsty. Týden před jsem jen na šťávách abych tělo nezatěžovala. Funguje brutálně.


Měla jsem roky strašně bolestivou menstruaci, rvala do sebe jeden prášek za druhým a stejně nic… Co mi pomohlo, byly ovesné vločky. Dělám si dost často ráno kaši a díky nim jsem úplně bez bolestí.


Svě první měsíčky jsem dostala v 11 letech (asi rok předtím jsem se s kámoškami obávaly, abychom ji nedostaly někde na veřejnosti, že to bude trapas atd. Nevím proč jsem takto myslely. Říkaly jsme si, zda bychom byly radši jí mít dříve nebo později. Nějak jsem cítila, že jí dostanu z nich první, a tak se i stalo).

První dva roky byli hodně nepravidelné, a i bolestivé, takovým způsobem, že jsem nemohla celý týden normálně fungovat. Postupem času se to ustálilo, ale vždycky jsem odmítala HA, i když mi byla z jedné strany doporučená, že by mi na bolesti pomohla. Po těch dvou letech jsem ji však měla pravidelnou snad přesně na 28 dní, tak jsem si říkala, že své tělo nebudu zatěžovat hormony, ale hledala jsem pořád něco, co by mi mohlo pomoci, protože to bylo až nesnesitelné (sotva jsem vstala, nemohla jsem se na nic soustředit, ani jsem neveděla jak si mám sednou, lehnout…) .

Hledala jsem pomoc v analgetikách… bohužel těm na předpis a zabíral mi jen jeden jediný lék. Postupně jsem však zvyšovala dávky, až jsem si jednoho dne řekla, že tohle musí skončit. Postupně jsem dávky snižovala až jsem se dostala na tu nejnižší, co to šlo. Začala jsem se zajímat o bylinky a o tom, jak nám mohou pomoci.

Nejmocnější ženská bylinka – kontryhel. Najednou jsem si vzpomněla, když jsem ještě byla mladší (asi 8 let), tak jsem byla venku s jednou paní a na jedné louce mi říkala, tohle je kontryhel a tohle je jitrocel. Tyhle dvě bylinky si zapamatuj, a říkala mi na co vlastně jsou. Té paní moc děkuji. Začala jsem tedy pít před menstruací a během ní čaj z kontryhele. Bolesti se trošičku zmírnily, ale pořád jsem užívala analgetika, jen na tu nejnižší dávku.

Bylo mi o něco líp. Pak jsem si místo těch léku vzala obyčejný Panadol a k tomu hořčík. Myslela jsem si, že to nezabere když mi nezabíralo vůbec nic a světe div se, zabíralo to. Za poslední dva roky se mi to zlepšilo natolik, že se obejdu i bez léku, nebolí to celou dobu, ale jen první dva dny. A o tom, co bych kdy řekla, že mi nemůže přece pomoci, tak pomohlo.

Objevila jsem i další bylinné směsi, určené při PMS a menstruaci. Můžu doporučit ženský čaj. Ten užívám dodnes a i chuťově je dobrý. Co se týče bolesti, u mě to asi nezmizí úplně, ale jsem ráda, že můžu fungovat a ty první dny nějak přežiju. Říkám si, dřív to bylo mnohem horší, a i ze školy i práce jsem kolikrát musela jít domů.

Když se na to zaměřím co s psychikou, tak si myslím, že počátek je v tom, když jsem o tom chtěla mluvit s mamkou, tak mi k tomu nikdy nic neřekla, nevysvětlila, nechtěla se mnou o ničem takovém mluvit. (díky tomu však vím, že až jednou budu mít dítě, v tomhle případě dceru, tak jí řeknu o čemkoliv, na co se mě zeptá. Žádné téma nebude tabu. Je to hodně důležité, protože takhle alespoň bude připravená a nebude mít pocit, že je na to sama, možná že i u někoho dalšího může být tohle příčinou).

Další věc, očekává se po nás, ať jsem vždycky a za každých okolností v pohodě, veselé, příjemné, usměvavé atd. Takže stres. Když však nemáme náladu, je normální, že se budeme chovat jinak. Nenuťme se do ničeho, když to v tu chvíli nechceme nebo nemáme náladu, a v žádném případě se nevyčítejme, že zrovna teď jsem takové a nenechme se ani rozhodit nějakými řečmi o tom, proč jsem “už zase takové.” Je naprosto v pořádku, že jednou se smějeme a jindy máme špatnou náladu. Všechny pocity prostě máme přijmout, jsou naší součástí.

V tyto naše dny se i více zaměřme na odpočinek, poslouchejme své tělo. A dopřejme si to, co máme rády, uvolněme se, relaxujme, zaměřme se na něco, co nás těší. A bez výčitek, co si o tom kdo bude myslet. Menstruace k nám ženám patří, takže bychom ji i měly přijmout. Změnit tedy myšlení, dívat se na ni pozitivně. Díky ní můžeme na svět přivádět děti, nové bytosti. Takže bylinky, termofor, a něco, díky čemu se budeme cítit příjemně.


Přijmout se takovou jaká jsem! Menstruační cyklus je úzce spojený s nervovou soustavou, proto je důležité si sebe užívat, vypnout a nepoměřovat se s ostatními, mít jednoduše chvilku pro sebe. A není to jen o nás, ale i o okolí. Jak jsme spokojené v práci, jestli nás naplňuje. A pokud se do ní těšíme, tak nám to ukáže i naše vnitřní já.

Mně se menstruace poprvé neprojevila bolestí, když jsem dala výpověď v práci ze které jsem měla nervy a ani jsem o nevěděla, až zpětně jsem si uvědomila, že vlastně až teď jsem v klidu. Stačí jen pochopit co chceme a mít se rády!

Ale ne jen kvůli tomu, co o nás říkají ostatní, ale co pro sebe znamenáme my samy. Protože když pochopíme co jsem všechno schopné, co vše dokážeme vydržet a od čeho naopak odstoupit, tak to by v nás mělo probudit neskutečnou lásku v sebe samu.


Mojí kamarádce moc pomohla hormonální jóga právě pro prevenci těchto stavů, nic jiného jí nezabíralo. Mně samotné při menstruaci také pomáhá jemné cvičení jógy. Podbřišek se krásně uvolní od křeči.


Neměla jsem úplně tak šílenou menstruaci, jak popisují ženy, v předešlých příspěvcích, takže do jak velké míry to pomáhá nezaručuji, ale moc mi pomohly fazole. Je to úplně obyčejný, ale asi v nich je něco, co vážně pomáhá, nikdy jsem nebyla na prášky, na bolení hlavy si dávám do vody sušený rozmarýn a při menstruaci jím bílé fazole a jsem v klidu. Důležité je ještě omezit na ten týden alkohol, to když neudělám, tak fazole nepomůžou, ale jinak ano.


Mě trápí bolestivá menstruace od doby, kdy jsem se s přítelem začali snažito o miminko. Když přijde takové rozhodnutí, začnete se neskutečně těšit a představovat si, jak bude život s človíčkem, který bude spojením nás dvou, krásný a naplňující.

Na menstruaci jsem se netěšila, vyloženě jsem jí začala nesnášet. Po několika letech a nespočtu vyšetření nás obou, jsem si řekla dost. Jsem úplně zdravá žena a měla bych být ráda za pravidelnou zdravou menstruaci.

Takže jsem momentálně ve fázi, že se snažím vrátit k sebelásce a příjmout fakt, že mít miminko přirozeně nejde, respektive by to byl s přítelovým problémem zázrak. S IVF zatím nejsem vnitřně srovaná, přijde mi to nepřirozený zásah do vůle přírody.


Taky jsem mívala strašný problém s křečemi, bolestmi, průjmem, na zvracení mi bývalo. Jediné co na to zabralo byl algifen. Hodně to zlepšilo uvolnění v premenstruačním období a doplnění hořčíku. Pak jsem přestala používat tampony i kalíšek a jako když vypneš, bez křečí a bez větších bolestí. S těmito příznaky bych ale měla u slečny podezření na endometriózu, obzvlášť jestli je to dlouhodobě.


Za mě určitě pomáhá to, co už ženy psaly přede mnou. Přijetí, vztahy s partnerem i k sobě samé. Ještě za sebe dodávám, když mi první dny není dobře a mám i trávicí problémy, pomáhá zázvorový čaj. Určitě ještě prodýchávání do podbřišku, klidně na něj položit ruce a představit si jak z ruky jde laskavá energie při výdechu i nádechu.

A určitě bych praktikovala i poděkování yoni, děloze a menstruaci, já to dělám třeba před spaní, při menstruaci i mimo ní, aby yoni věděla, že jí mám ráda, za to co dělá. “Díky, že jsem zdravá… jsem ráda, že to zvládáš… vše je správně a jak má být…”


Nepravidelnou menstruaci také občas mívám, trochu jsem si tím lámala hlavu a pak jsem vypozorovala, že moje lůno a můj měsíční cyklus přesně ví co a proč dělá. Že se tím krásně podvědomě synchronizuje s různými významnými události a že to není náhoda.

Naposledy se mi cyklus natáhl na cca 45 dní, abych menstruovala na poslední den roku 2019. Nastalo uzavření a očištění toho starého se vším všudy. Proto moje rada je, že pokud žena nemá vyloženě potvrzené zdravotní gynekologické problémy, tak ta nepravidelnost může mít svůj hlubší význam.

Nezapomeňme ženy, všechny jsme bohyně. Bolestivější menstruaci mívám, když dostatečně nenaslouchám svému tělu (a taky jsem měla nějaký měsíc po zavedení nitroděložních tělíska) a respektuji danou část cyklu. Pomůže mi zastavit se, být v teple, nepřetěžovat se, odpočívat, začít opečovávat své lůno, povídat se s ním, být na něj hrdá a vážit si svého ženství.

Podle mě mi hodně pomáhá, že mám většinou bezproblémovou menstruaci, že se na ní těším! Že se za ni nestydím. Že jsem ráda ženou a že jsem začala nosit víc ženské šaty, sukně. Díky kalíšku i kontaktu s krví mi pomohlo navázat ještě lepší vztah plný přijetí a žádného odporu.

Věřím, že každá žena se díky své menstruaci může naučit víc rozumět sama sobě a i když to určitě není snadná cesta, tak se vyplatí hledat tu příčinu bolestivé menstrauce, protože pak si žena může užívat ten týden, kdy ví, že má právo více odpočívat, nemá přehnané bolesti a náležitě se na to těšit.


Taky mě stres hodně ovlivňuje. V pubertě jsem měla trochu náběh na anorexii a tak mám od to doby problém nabrat a musím říct ať už je to váha, škola, vztahy nebo chybějící menstruace, tak nemá cenu se stresovat, protože nic se neděje náhodou.

Menstruaci jsem nedávno měla po 3 měsíční pauze a když přišla tak jsem byla opravdu šťastná a v klidu. Tentokrát cítí, že se ve mě něco pohnulo a já konečně začala pomaličku přijímat cykličnost svého ženství a začala se mít konečně ráda.


Mám podobný průběh. Naštěstí o něco mírnější nejspíš, protože když rozpoznám opravdový začátek alespoň půl hodiny dopředu, stihnu si vzít dva ibalginy a jeden čípek na uvolnění hladkého svalstva (spasmopan) a vyřadím mě to tímhle způsobem pouze třeba na hodinu, než mi všechno dohromady zabere.

Podle gynekoložky to endometrióza není, když mě to takhle bolí od první menstruace, když to nebolí jiné dny v měsíci a když je průběh rok stejný. Zkoušela jsem tedy bylinky, všechny možné doplňky, podstoupila jsem nějakou speciální kůru ua strašně moc peněz, ale nic nezabírá.

HA taky brát už nechci, ačkoliv to jediné pomáhalo. Jediné co mi dr. řekla, že bych se to mohlo zlepšit porodem, že je možná jen tuhý čípek, ale těžko soudit.


Nikdy jsem neměla bolestivé menstruace než jsem začala brát antikoncepci, začali mi i neskutečné výkyvy nálada, kdy jsem byla ubrečená nebo naštvaná úplně na všechno a všechny. Protože jsem celkově měla při užívání HA i problémy jako nepravidelnost a špinění, tak jsem se rozhodla ji vysadit a být prostě opatrná.

Přítel mi sám říkal, že je to se mnou lepší a dá se se mnou vydržet, a já jsem zjistila, že ty bolesti ustoupily ale až někdy po roce. Teď si nemůžu stěžovat jen pozoruji, že jsem první den menstruace líná a nic se mi nechce. Každopádně mě pomohli kapky proti bolesti z bylinek, odpočívat, pořádně se i prospat, protože já jsem fakt bývala i unavená a být sama sebou a poslouchat se.

A ještě bych chtěla přidat, že mi kamarádka, která měla velké problémy poradila hormonální jógu. Zatím se rozhlížím kam na ní zajdu, ale říkala, že jí to strašně moc pomohlo. Bolesti přestaly a menstruace byla pravidelnější.


Já jsem měla mega bolestivou menstruaci první dny jsem nechodila do školy. Vystřelovala mě bolest do konečníku jakoby mě tam někdo řezal a byla jsem schoulená do klubíčka. Byla jsem nafouklá jako bych snědla všechny luštěniny… Hodně jsem chodila na záchod se vyprazdňovat. Pro prášek jsem si chodila zvohnutá jak babička. S bolestmi mi pomohla až antikoncepce. Teď můžu úplně normálně fungovat.


Menstruační kalíšek je jedna z nejhorších věcí pro ženu. Krev se díky kelímku vrací zpět do těla. Krev, která má odejít z těla. Navíc je vyráběna ze silikonu, která by se měla sterilizovat při vysoké teplotě. Vyvařit ve vodě a dá do mikrovlnky nestačí. To jenom tak pro všechny zastánce kalíšků.


Když jsem vysadila antikoncepci a dostala po vysazení první menstruaci tak se mi na vložce v krvi objevilo bílé srdíčko. Do dnes to vidím jak mi tělo děkovalo, že jsem vysadila. Taky mívám obrovské křeče, ale díky vám mohu zapracovat a doufat v uvolnění.


Holkám doporučuji poslechnout si podcast od Evičky, to mi taky pomohlo dost věcí si uvědomit – Eva Ženám.


Trpěla jsem na bolestivou menstruaci, hlavně když jsem jí říkala krámy, neustále se ucpávala nejtlustšími tampóny a celkově se za ní styděla. Nejvíc mi nakonec pomohlo přejít z tamponů na menstruační kalíšek, který navíc používám jen když jsem v práci nebo jdu někam, kde si chci být jistější, doma používám klasické vložky nebo nové menstruační kalhotky, které umožňují nechat všechno volně odcházet.

A od té doby, co jsem se svým současným přítelem, který mou menstruaci vyloženě uctívá a stará se o mě jako největší poklad na světě, se to celé také hodně změnilo. I moje vlastní menstruace. Nikdy bych nevěřila, že bude tak důležité, abychom o těchto věcech ve vztahu mluvili. Nahřívací láhev, bylinkové čaje a úplná abstinence od začátku ovulace až do konce menstruace taky hodně pomáhá.


Doporučuji knížky Period Power od Maisie Hill, tam je všechno vysvětlené 🙂


Taky jsem s bolestmi bojovala… Dnes už vím, že mi jen tělo pomocí nich ukazuje to jak se k němu chovám. Pokud se poslouchám, dopřávám si co říká, tak s menstruací přichází dny radosti. Stává se mi, že i pokud mám v období menstruace nějaký plán, kde vím že bych byla uvolněnější bez ní, přijde i o pár dní dříve. Takže za mě poslouchat co se tělo žádá a ono nám to vrací.


Od puberty mám diagnostikovanou polycystické vaječníky, což je velmi častý problém způsobující nepravidelnost, i když se o tom moc nemluví. Zpočátku se to týkalo obou vaječníků, menstruace přicházela třeba i po půl roce. později jsem se začala věnovat tanci, konkrétně flamencu, díky kterému jsem se začala cítit víc žensky. tento tanec je na přijetí sebe sama, sebevědomí, ženské síle přímo založený.

Při kontrole na gynekologii tyto dlouholeté potíže ustoupily a jeden vaječník byl najednou zcela v pořádku. Menstruace jsem v té době měla zhruba každé dva měsíce, což byl velký úspěch. S tancem jsem musela kvůli zranění přestat a potíže se opět vrátili, stejně jako cysty na vyléčený vaječník. S vlastní ženskostí mám od puberty z různých důvodů problém, myslím si dokonce, že i samotná diagnóza s tím velmi souvisí. Za mě tedy také doporučuji zkoušet přijmout sebe sama, mít se ráda, a také flamenco tanec.


Jsem se svým snoubencem poslední rok ve vztahu na dálku. Nevideli jsem se třeba i čtyři měsíce, pak měsíc ano a tak různě. A řešili jsme spolu, že mě trápí, že mám tak rozházené měsíčky, že jsem je vždycky měla pravidelné. Ale při čtení zprávy mi došlo, že pokaždé, když jsme spolu, tak mám menstruaci na den přesně a téměř bezbolestnou. Všechno funguje jak má.

A když spolu nejsme, mám před a při menstruaci velké bolesti, někdy mám zpoždění několik dnů, velmi oteklé a necítím se vůbec době třeba i dva týdny z měsíce. Všechno mi nyní do sebe zapadá, totiž trápí mě (nás), že se máme nyní takové složité a plánování naší podzimní svatby přes videohovory je také docela náročné, když se nemůžeme třeba jen obejmout. Psychika a podvědomí dělá skutečně hodně.


Po vysazení antikoncepce menstruace naštěstí hned přišla, ale rok jsem jí dostávala nepravidelně. Naštěstí bez bolesti. Zázračně mi pomohl Gynex… stačily 3 měsíce a dnes mám menstruaci na den přesnou. Myslím, že Gynex pomohl i s opakovanými záněty, ale tam je víc faktorů.


Chtěla bych jen upozornit, že bolestivá menstruace může být také známkou endometriózy. Měla jsem také problémy s velmi bolestivou menstruací, křeče, zvracení a vlastně úplné vyřazení z provozu. První doktor řekl, že jsem moc citlivá a že je to normální. Šla jsem tedy jinam a tam mi gynekoložka řekla podezření na endometriózu. Na 100% se zjistí jen laparoskopií.

Šla jsem tedy na operaci, endometriózu potvrdili, vyčistili a samozřejmě nasadili antikoncepci, aby se již netvořila. Když jsem antikoncepci přestala brát, nasadila jsem si různé tinktury na léčbu, bylinky, Gynex, Femigard, medicínské houby.

Teď mě při menstruaci jen lehce pobolívá podbřišek, v den kdy přijde bolí pár hodin více, ale je to vše úplně v klidu a vlastně to vnímám tak, že to tak prostě má být a o to víc si uvědomuji ženství a cyklus. Třeba to někomu také pomůže.


Mě na bolestivou menstruaci hodně pomohla rada od jedné slečny z Hongkongu, kterou jsem potkala na studijním pobytu v Anglii. Pár dní před a hlavně během menstruace nejíst a nepít nic studeného. Z toho co mi vysvětlovala svojí lámanou angličtinou jsem pochopila něco ve smyslu, že tím jak se tělo ochlazuje, tak se krev víc sráží, hůř se odlupuje děložní sliznice a místo tekuté krve pak z těla odchází takové ty tmavé chuchvalce sražené krve a více to pak bolí.

Mně to fungovalo už druhou menstruaci poté co jsem si na to začala dávat pozor. No ale nejzásadnější roli u mě hraje sebeláska a to jak jsem k menstruaci začala přistupovat. Od té doby co jsem jí přijala jako něco přirozeného, krásného a očistého se bolesti zmírnily a já se na ni teď už dopředu těším, jako na čas zklidnění se, ponoření se do sebe, odpočinku a nových začátků.


Pomohlo mi používání kalíšku, dostatek hořčíku (epsomská sůl), brát jí jako přirozenou a fajn věc a ne jako trest, speciální éterický olejíček s fenyklem na masáž břicha a fakt je pravda, ale sex během menstruace neskutečně uvolní a uleví od bolesti.


Gynex mi byl taky doporučován všemi okolo, ale pozor na to! I sama moje gynekoložka naopak dohledala nějakou studii, že určité procento žen má po Gynexu naopak cysty, i když by je měl léčit. Já měla dvě obrovské na každé straně a mému tělu trvalo cca rok, než se po Gynexu srovnalo a cysty se mi přestaly dělat.

Michaela Aira

Michaela Aira

Průvodkyně žen na cestě za jejich intimním sebepoznáním. Poznat Michaelu blíže můžeš zde.