Průvodkyně jménem Krev

Žijeme ve světě, kde jsou ženy neustále bombardovány daty a informacemi. Od narození jsme vedeny k tomu, abychom hledaly odpovědi mimo sebe. A pravdou je, že mnohé z nás se často cítí ztracené…

To by se nikdy nestalo v kmenech a vesnicích předků, kde byly ženy soustředěny ve svých komunitách, kde se od útlého věku učily ženskému umění a spletitým ženským cestám a kde existovali moudří starší, kteří ženy provedli krásou i břemeny života.

Dnes žijeme jinak – místa, kde sbíráme informace o svém těle, jsou převážně online, nikoli prostřednictvím přímé moudrosti předávané milovanou matriarchou.

Naslouchej sama sobě

Naše komunity se většinou skládají z lajků a followerů a naslouchání svému tělu je něco, k čemu často dospěješ až ve chvíli, kdy kompilované okamžiky nenaslouchání přerostou v nemoc nebo diagnózu a tobě nezbývá než se konečně postavit sama sobě. Ale nemusí to tak být. Každá z nás má svého jedinečného, mocného vnitřního průvodce – takového, který je moudrý jako moudrost našich předků a chce pro tebe jen ten nejúžasnější život. Skutečně máš průvodkyni a její jméno je Krev. Tvá Krev tě zasvětila do ženství hned při prvním průchodu a stále tě láká hlouběji na tvou cestu, kdykoli se objeví. Mnohé z nás učili, že tvá krev je prokletí; bolest, vyčerpání, nepořádek, zápach, pohled. Jakmile začneš se svou krví vědomě pracovat, být s ní, uvědomíš si, že vůbec není prokletím – je lékem.

Mapa tvého zdraví

S každým cyklem tvé menstruace se setkáváš se smrtí a znovuzrozením. Jakmile se více sblížíš se svou krví, sblížíš se také s velkým obloukem smrti a zrození. Čím blíže jsi schopna naslouchat své krvi, tím více ti toho bude mít co říci a tím více nuancí bude mít každé její sdělení. Ona je mikrokosmem makrokosmu našeho života a během dnů, kdy tě poctí svou přítomností, je schopna ti poskytnout mapu pro tebe a tvé zdraví a pohodu – pokud jsi ochotna naslouchat.

Zpomal a rozjímej

Během prvních tří dnů krvácení se často můžeš nacházet ve změněném stavu, a to z dobrého důvodu. Pokud si dovolíš ponořit se do své krve, dá ti najevo, že potřebuješ více klidu a odpočinku, více výživy prostřednictvím správných tuků a minerálů a více klidného času na sebereflexi a rozjímání. Když toto ctíš, tvá krev se uvolní s lehkostí a obdaruje tě vědomím toho, co se skrze tebe má zrodit v tvém dalším cyklu. Když na sebe tlačíš, organizuješ si až moc schůzek do kalendáře a upřednostňuješ odškrtávání úkolů, místo aby ses spojila se svou krví, zvýší svůj hlas prostřednictvím bolesti, náladovosti, barvy, vůně a tíhy v děloze a toku.

Když zažíváš křeče, je to způsob, jak ti děloha říká “zpomal”. Místo toho, abys do sebe cpala ibalgin v naději, že ji umlčíš, dovol si odpočívat vleže s teplem a rukama na děloze a pomalu a zhluboka dýchej. Bolest je volání po přítomnosti, a když toto volání respektuješ, tělo se zjemní, uvolní a bolest se rozplyne.

Jak na křeče

Tvé tělo vytváří lipidy zvané prostaglandiny, které řídí záněty, krevní sraženiny a průtok krve a způsobují stahování dělohy při vylučování děložní sliznice. Nesnesitelné křeče ti také mohou ukázat, že máš zánět nebo vysokou hladinu histaminu, což může být způsobeno nadbytkem estrogenu. Přirozenou úlevu můžeš najít pomocí hořčíku, skořice, zázvoru, čaje z kůry proti křečím nebo hydratací pomocí kokosové vody. Dalším způsobem, jak můžeš pomoci tomuto přirozenému procesu těla, je nebránit mu, aby se stal a na chvíli převzal otěže tvého života.

Zvol vhodné pomůcky

Výběrem opakovaně použitelných vložek, deky určené k volnému krvácení nebo menstruačních kalhotek z přírodních, organických materiálů podpoříš harmonický odtok krve z tvého těla. Vždyť tvá krev je skutečně každý měsíc malou smrtí, která tě detoxikuje od toxinů, těžkých kovů a přebytečného železa. Používání toxických tamponů přehrazuje tok tvých vnitřních vod a může vést ke vzniku krevních sraženin a menstruační kalíšek, který se přisává k děložnímu čípku, může tahat za tvé fasciální sítě a vést až k prolapsu. To může být pro tvůj  děložní čípek velmi nepříjemné nebo bolestivé. Pokud tvá krev nemůže proudit, nemůže mluvit. Tvá krev je intimní součástí toho, kým jako žena jsi, a věnovat si každý měsíc čas, abys s ní byla, naslouchala jí a učila se od ní, je tvá posvátná práce.

Na barvě Krve záleží

Barva tvé krve je také způsob, jakým k tobě promlouvá tvé lůno. Tvá krev by měla být jasně karmínově červená bez sraženin. Když se tvá krev ukazuje tmavě červená nebo hnědá, znamená to, že stará krev, která mohla uvíznout z tvého posledního krvácení, se teprve nyní čistí. Napařování yoni je účinný způsob, jak očistit vaginální kanál a dělohu od přebytečné krve, pokud se provádí jednou nebo dvakrát po skončení našeho cyklu. Pokud se tvá krev objevuje světle růžová nebo ani nedorazí, může to být známkou nedostatečné výživy nebo přetíženého systému.

Vděčnost

Oslavuj a přijímej svou Krev, tak jak k tobě přichází a vždy ji poděkuj za očistu a zpomalení, které ti přinesla. To nejlepší, co můžeš udělat pro své ženské zdraví je přijímat svou menstruaci naplno bez boje a útěku. Tvá hluboká ženská moudrost ti úctu k tvé Krvi vrátí mnohonásobně a tvé dny se pak mohou proměnit v příjemného parťáka na kterého se budeš každý měsíc těšit.

Michaela Aira

Michaela Aira

Průvodkyně žen na cestě za jejich intimním sebepoznáním. Poznat Michaelu blíže můžeš zde.