Rituály, přítomný okamžik a vděčnost o Vánocích

Rituály o Vánocích, nebo jen zvyky?

 

Každý má se svou rodinou již zaběhlé vánoční zvyky. Klasickými jsou pečení cukroví, zdobení stromečku, chystání jídla na Štědrý den, společné zasednutí k večeři a vzájemné obdarovávání dárky. Co mi ale u mnohých chybí a přijde mi důležité je například zastavení se, užívání si přítomného a klidného okamžiku s blízkými a zároveň vyjádření vděčnosti. Když zpomalíš a začneš přemýšlet o věcech, které máš, inspiruje tě to k většímu osobnímu štěstí. Pomáhá ti to cítit se pozitivněji ohledně tvého postavení v životě a lidí kolem. S vděčností jsme obecně optimističtější, dokážeme intenzivněji vychutnávat pozitivní zážitky a snáze zvládáme neúspěchy. Protože vděčnost je emoce, kterou vyjadřujeme vůči druhým, pomáhá nám také navazovat smysluplnější a trvalejší vztahy.

 

Vánoční čas vděčnosti

 

Být vděčná je v mnoha ohledech definicí přítomného okamžiku, na což je v dnešní době obtížnější si pravidelně vzpomenout. Ve vánočním čase mohou být příkladem desítky lidí, které vídáš na ulici a v obchodních domech, kteří se honí za dokonalými dárky pro své blízké. Do toho hračka, kterou jejich dítě tak zoufale chce, není na skladě, jídlo, které si objednali ke štědrovečerní večeři, se nemusí dostat včas na jejich stůl a zip na jejich oblíbených svátečních šatech se rozbije. Všechny nepříjemné a neuspokojivé události, jistě. Oduševnělý člověk však zpomalí, na minutu se zamyslí a uvědomí si, jaké má štěstí, že může trávit čas se svými blízkými – hračky, předkrm nebo oblečení jsou vlastně irelevantní. Děkovat za to, co máme, místo naříkat nad tím, co nemáme, je mottem pro přítomný okamžik. A je to motto jako stvořené pro Vánoce. Proto se zkus naladit na tento čas a se svou rodinou si tak dopřát chvíle přítomného okamžiku a vděčnosti za to všechno, co vám vstoupilo do života.

 

Tipy pro vyjádření vděčnosti a prožití přítomného okamžiku během Vánoc

 

  • Během předvánočního času napiš vzkazy s poděkováním nebo poděkuj někomu osobně v práci za jakoukoli laskavost. Přání můžeš poslat komukoliv i svou myšlenkou při meditaci.
  • Do příprav na štědrovečerní večeři zahrň všechny, kteří se jí budou účastnit, pomozte si navzájem.
  • Na Štědrý den si doma s rodinou vezměte “nádobu vděčnosti” (vázu, sklenici nebo krabici atp.) a naplňte ji společně malými vzkazy, na které napíšete, za co jste v tu chvíli vděční a během večeře si je přečtěte nahlas.
  • Mnohem emotivnější zážitek bude, když si přímou osobní vděčnost řeknete navzájem z očí do očí.
  • Před večeří se svými blízkými na Štědrý den poděkujte za všechno jídlo a pití, které před Vámi leží a teprve potom se pusťte do hostiny.

 

Vánoční rituál vděčnosti

 

Rituál můžeš provádět sama, ale mnohem větší sílu bude mít (jako každý rituál), když do něj zahrneš i své blízké a jejich energii.

Rituál je, dle mého, ideální provádět na Štědrý večer, kdy láskyplná energie vánočních dnů vrcholí.

 

  1. Sepište si předem vzkazy vděčnosti (nebo třeba básně, fantazii se meze nekladou!).
  2. Přines svíci, která bude mít pro Vás vánoční vibraci, což může být barva nebo vůně, se kterou si Vánoce spojujete. Svazky oblíbených vykuřovadel na očistu a harmonii (například bílou šalvěj a sweet grass), malou misku na svazky (tedy nehořlavou), růženín a napsané vzkazy/básně.
  3. Utvořte kruh a zapalte uprostřed kruhu svíci.
  4. Zadívejte se do svíce a několikrát se zhluboka nadechněte.
  5. Nalaďte se společně na tu obrovskou lásku ve Vašem srdci a vibraci Štědrého dne.
  6. V duchu nebo postupně nahlas si vzpomeňte na všechny, kterým jste za něco vděční a nebo komu byste chtěli poslat svou myšlenku lásky a vděčnosti.

Tip: mohou to být i Vaši předci nebo jiní lidé, kteří s Vámi již nejsou.

  1. Zapalte svazek vykuřovadla k očistě, obejděte s ním vnější kruh, který jste utvořili, a vložte ho do připravené misky.
  2. První, kdo chce začít v duchu nebo nahlas předčítat svůj vzkaz vděčnosti nebo báseň, nechť si vezme do ruky růženín. V tuto chvíli bude pro Vás kámen symbolizovat lásku všeho druhu: rodinnou, vztahovou, kamarádskou, bezpodmínečnou i sebelásku.
  3. Předejte růženín všem, kteří mají připravený svůj vzkaz nebo báseň.
  4. Až se všichni vystřídají, zapalte opět vykuřovadlo a předávejte si jej k očištění (pomocí ruky nebo vějíře), přičemž myslete na to, jak Vám očišťuje srdce. Vraťte do misky.
  5. Jako další zapalte druhé vykuřovadlo a opět si předávejte a tentokrát myslete na to, jak Vám do života přivádí pozitivní energii a harmonii. Vraťte do misky.
  6. Nyní se v kruhu opět několikrát zhluboka nadechněte a vnímejte energii vděčnosti, lásky a harmonie.
  7. Kdo bude chtít, může nad svící zapálit svůj vzkaz nebo báseň k uvolnění jejich pozitivní energie a vhodit je do misky (nezapomeňte být ostražití při pálení).
  8. Rituál ukončete sfouknutím svíce a pokračujte v láskyplném bytí.

 

Krásným pokračováním rituálu bude zajisté rozdávání a rozbalování dárků pod stromečkem.

 

Přejeme ti požehnané svátky vánoční, bohaté na lásku, vděčnost a blízkost tvých milých.

 

Michaela Aira

Michaela Aira

Průvodkyně žen na cestě za jejich intimním sebepoznáním. Poznat Michaelu blíže můžeš zde.